Regały przesuwne (Movirack)

Regały przesuwne

Movirack

Regały paletowe przesuwne to bardzo wydajny system magazynowania akumulacyjnego umożliwiający bezpośredni dostęp do każdej składowanej jednostki ładunkowej.

Opis produktu

Regały jezdne: optymalizacja powierzchni z zachowaniem bezpośredniego dostępu do ładunków

Regały przesuwne to rozwiązanie magazynowe umożliwiające duże zagęszczenie jednostek ładunkowych, które pozwala znacznie zwiększyć pojemność składowania bez utraty bezpośredniego dostępu do każdej palety. Regały umieszczane są na ruchomych podstawach z napędem elektrycznym poruszających się po szynach.

Zastosowanie regałów Movirack Mecaluxu umożliwia optymalizację powierzchni zajmowanej przez instalację magazynową dzięki kontrolowanym ruchom bloków regałów, które przesuwają się, aby utworzyć żądany korytarz roboczy.

Regały przesuwne to mobilny system magazynowania

Regały przesuwne – zalety

  • Większa pojemność magazynu: regały mobilne pozwalają zwiększyć pojemność magazynu od 80 do 120% w porównaniu z obiektami wyposażonymi w regały paletowe.
  • Bezpośredni dostęp do palet: regały ruchome to jedyny system składowania akumulacyjnego, który pozwala na bezpośredni dostęp do każdej magazynowanej palety.
  • Oszczędność energii w chłodniach i mroźniach: dzięki lepszemu wykorzystaniu przestrzeni znacząco zmniejsza się objętość chłodzonego powietrza, co przekłada się na ograniczenie zużycia energii.
  • Możliwość kompletacji: tryb wielu korytarzy umożliwia jednoczesne otwarcie do 3 korytarzy roboczych do celów kompletowania zamówień.
  • Uniwersalność: regały przesuwne można dostosować do składowania ładunków niespaletyzowanych takich jak kręgi czy profile o różnych kształtach.
  • Skalowalność: ten system składowania dostosowuje się do bieżących potrzeb magazynu, ponieważ można uzupełniać go o dodatkowe bloki regałów przesuwnych.
  • Bezpieczeństwo i żywotność: regały mobilne to solidne konstrukcje wyposażone w liczne urządzenia zabezpieczające chroniące zarówno operatorów, jak i składowane ładunki.
  • Duża nośność: na każdej podstawie ruchomej można odłożyć jednostki ładunkowe o masie ponad 600 ton.
Regały przesuwne magazynowe to system składowania zapewniający dużą pojemność i bezpośredni dostęp do jednostek ładunkowych

Regały Movirack Mecaluxu pozwoliły nam znacząco zwiększyć pojemność magazynu

Denso
Rafael López Kierownik ds. Kontroli Produkcji i Logistyki
Denso
(Barcelona, Hiszpania)

Regały jezdne – zastosowania

Idealne rozwiązanie składowania akumulacyjnego z bezpośrednim dostępem do każdej jednostki ładunkowej.

Regały paletowe przesuwne są doskonałym systemem magazynowym dla firm wymagających bezpośredniego dostępu do wszystkich składowanych palet oraz optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni.

Regały przesuwne magazynowe to system składowania montowany na szynach idealnie sprawdzający się w obiektach logistycznych z dużą liczbą pozycji asortymentowych

Magazyny z wieloma pozycjami asortymentowymi

Regały przesuwne to najlepszy system składowania dla magazynów z dużą różnorodnością referencji o średnim i niskim wskaźniku rotacji.

Regały jezdne znajdują zastosowanie w magazynach chłodniczych i w mroźniach

Chłodnie i mroźnie

Zastosowanie regałów mobilnych w magazynach utrzymujących kontrolowaną temperaturę składowania pozwala w znacznym stopniu ograniczyć zużycie energii.

System Movirack Mecaluxu służy również do składowania ładunków niespaletyzowanych

Składowanie akumulacyjne ładunków niespaletyzowanych

Na regałach mobilnych można magazynować ładunki specjalne takie jak beczki czy szpule (z odpowiednimi wspornikami) oraz różnego kształtu profile (z wykorzystaniem regałów wspornikowych).

Regały mobilne pozwalają zwiększyć pojemność magazynów, w których brak jest powierzchni pod rozbudowę

Magazyny o niewielkiej powierzchni

Regały ruchome pozwalają zwiększyć pojemność magazynu, zachowując bezpośredni dostęp do składowanych ładunków.

Regały przesuwne magazynowe – działanie

Ruch automatyczny sterowany zdalnie lub z podstaw ruchomych regałów mobilnych

Działanie regałów przesuwnych magazynowych jest bardzo proste. Pracownik magazynu aktywuje system, a regały automatycznie przemieszczają się jeden za drugim, aż do momentu udostępnienia wybranego korytarza.

Opinie klientów

Regały przesuwne pozwoliły nam składować bardzo dużą liczbę palet z różnymi jednostkami asortymentowymi na ograniczonej przestrzeni. Dodatkowo umożliwiły bezpośredni dostęp do ładunków, co ułatwia zarządzanie produktami oraz kontrolę nad całym stanem magazynowym. Wybraliśmy firmę Mecalux ze względu na jej wysoką pozycję na rynku, profesjonalne podejście do klienta oraz konkurencyjne ceny zaproponowanych rozwiązań.

Andrzej Zajączkowski Kierownik magazynu
Refresco
(Mogielnica, Polska)
Havi Logistics

O efektywności instalacji najlepiej świadczą dane liczbowe. Po pierwsze obniżono koszty składowania towarów o 64%. Po drugie pojemność magazynu wzrosła o 55%. Okres zwrotu z inwestycji wynosi 1-2 lata. Wreszcie ostatnia, choć nie mniej istotna kwestia — utrzymanie wysokiej produktywności.

Massimo d’Alessandro Dyrektor Operacyjny
Havi Logistics Italia
(Lodi, Włochy)
Besafilm

Regały mobilne przekroczyły nasze oczekiwania. Jesteśmy szczególnie zadowoleni ze zwiększenia pojemności uzyskanej bez utraty bezpośredniego dostępu do każdej palety. Regały są eksploatowane 24 godziny na dobę już od roku. W tym czasie nie zdarzyła nam się ani jedna usterka.

Youri Beltrame Właściciel
Besafilm
(Colognola ai Colli, Włochy)
Càrniques Celrà i Càrniques de Juià, Olots Meats Group

Regały Movirack Mecaluxu pozwoliły nam zwiększyć nie tylko pojemność magazynową, lecz również wolumen produkcji. Nasi pracownicy bardzo szybko nauczyli się obsługi tego systemu, dzięki czemu proces logistyczny przebiega sprawniej. Mamy też lepszą kontrolę nad towarem.

Xavier Roca Dyrektor Generalny
Càrniques Celrà i Càrniques de Juià, Olots Meats Group
(Girona, Hiszpania)
Sabarot

Rozwiązanie to przyniosło nam istotną korzyść w porównaniu z regałami paletowymi w postaci optymalizacji powierzchni. Poza tym idealnie sprawdza się w przypadku mroźni, gdzie szczególne znaczenie ma oszczędność energii, która przekłada się na niższe koszty.

Romain Favre Kierownik ds. Logistyki
Sabarot
(Chaspuzac, Francja)
Mooijer-Volendam B.V.

Regały Movirack Mecaluxu maksymalnie wykorzystują dostępną powierzchnię magazynu, zapewniając odpowiednią pojemność, dzięki czemu sprawnie zaopatrujemy naszych klientów. Szerokość korytarzy dostępowych umożliwia wygodne wykonywanie prac magazynowych, zwłaszcza kompletacji.

René Mooijer Dyrektor Generalny
Mooijer-Volendam B.V.
(Volendam, Holandia)

Realizacje

Giménez Ganga zwiększyła pojemność składowania aż o 48%

Giménez Ganga, hiszpaski producent rolet i żaluzji, zmodernizował swoje centrum logistyczne nieopodal Alicante. Firma wdrożyła system przesuwnych regałów wspornikowych, który zapewnił optymalne wykorzystanie przestrzeni bez utraty bezpośredniego dostępu do towaru. Czytaj więcej

Giménez Ganga zwiększyła pojemność składowania aż o 48%

Regały przesuwne to doskonałe rozwiązanie do składowania akumulacyjnego ładunków

System magazynowy przeznaczony do składowania plastiku, kauczuku, lateksu i żywicy w workach typu big bag. Regały przesuwne w magazynie hiszpańskiej firmy Vicom pozwalają na składowanie 1697 palet. Dzięki możliwości doraźnego otwierania korytarza roboczego zapewniają bezpośredni dostęp do ładunków. Czytaj więcej

Regały przesuwne to doskonałe rozwiązanie do składowania akumulacyjnego ładunków

Bajofrío zwiększa pojemność swojego magazynu dzięki regałom Movirack

Przykład realizacji przez Mecalux regałów przesuwnych Movirack w centrum logistycznym Bajofrío w Hiszpanii. Czytaj więcej

Bajofrío zwiększa pojemność swojego magazynu dzięki regałom Movirack

Luxoro zoptymalizował przestrzeń w magazynie bez utraty bezpośredniego dostępu do lokalizacji

Luxoro, dystrybutor urządzeń do termodruku, wyposażył swój magazyn w miejscowości Parona (Włochy) w regały przesuwne Movirack Mecaluxu. System przesuwny, przeznaczony do składowania kręgów, przyczynił się do optymalizacji przestrzeni w magazynie. Czytaj więcej

Luxoro zoptymalizował przestrzeń w  magazynie bez utraty bezpośredniego dostępu do lokalizacji
Więcej realizacji

Regały przesuwne – elementy składowe

Regały przesuwne Mecaluxu to produkt wyróżniający się wysoką jakością wykonania elementów składowych, co zapewnia niezawodne działanie oraz długą żywotność tego systemu magazynowego.

Regały mobilne mają konstrukcję zbliżoną do statycznych regałów paletowych, z tą różnicą, że montuje się je na podstawach ruchomych składających się m.in. z silnika napędowego, wózków czy belek nośnych.

Operatorzy mogą sterować regałami przesuwnymi zarówno z szaf regałowych (znajdujących się na krańcu każdej podstawy ruchomej), jak i za pomocą pilota bezprzewodowego (obsługiwanego np. z wózka widłowego).

System Movirack Mecaluxu spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa. Dodatkowo jest wyposażony w niezbędne urządzenia, aby zagwarantować bezbłędne działanie regałów.

System Movirack Mecaluxu składa się z regałów stałych i przesuwnych

Regały magazynowe

Regały Movirack Mecaluxu składają się z regałów stałych, zazwyczaj z pojedynczym dostępem, oraz z regałów z podwójnym dostępem zamontowanych na podstawach ruchomych.

Wózki stanowią główny element konstrukcji podstaw ruchomych

Wózki

Główne elementy konstrukcyjne podstaw ruchomych znajdujące się pod ramą regału. Posiadają trzy różne zespoły kół: dla koła napędowego, koła prowadzącego oraz dla koła swobodnego lub tocznego.

Silniki przekazują moc na koła napędowe regałów Movirack Mecaluxu

Silniki

Poprzez układ przekładni przekazują moc na koła napędowe wózka. Liczba silników na każdej podstawie zależy od wagi ładunków oraz od długości podstawy.

Przekładnie z podwójną koroną koła zębatego zapewniają jednostajny ruch wózków regałów mobilnych

Przekładnie z podwójną koroną koła zębatego

Przekładnia z podwójną koroną koła zębatego nadaje wózkowi bardziej jednostajny ruch, co wydłuża żywotność elementów mechanicznych.

Przemienniki częstotliwości regulują prędkość silników regałów paletowych przesuwnych

Przemienniki częstotliwości

Regulują prędkość silników, aby podstawy ruchome płynnie zatrzymywały się i ruszały.

Wały napędowe regałów przesuwnych zwiększają liczbę miejsc działania napędu

Wały napędowe

Wały napędowe zwiększają liczbę miejsc działania napędu w celu uzyskania jednostajnego ruchu podstaw.

Usztywnienia zwiększają sztywność wzdłużną podstaw ruchomych regałów jezdnych

Usztywnienia

Ich rozmieszczenie w kształcie rombu z usztywnieniem na środku pozwala uniknąć odkształceń wzdłużnych podstaw ruchomych.

Koła podstaw ruchomych poruszają się po szynach wbudowanych w posadzkę

Szyny wbudowane

Elementy, po których toczą się koła wózków. Istnieją dwa rodzaje szyn: jedne dla kół napędowych i tocznych, drugie dla kół prowadzących.

W głównej szafie sterowniczej regałów przesuwnych znajduje się sterownik PLC

Główna szafa sterownicza

To w niej znajduje się zintegrowany system zarządzający wszystkimi podstawami ruchomymi. Zawiera takie elementy jak sterownik PLC, przemienniki częstotliwości czy ekran pozwalający sprawdzić status systemu.

Szafy regałowe służą do sterowania podstawami ruchomymi regałów Movirack Mecaluxu

Szafy regałowe

Znajdują się z przodu każdej podstawy ruchomej. Składają się z przycisków do sterowania ruchami, sygnalizatora świetlnego i przycisku bezpieczeństwa.

Na panelu kontrolnym można zmieniać tryb oraz sposób funkcjonowania regałów przesuwnych

Panel kontrolny

Umieszczany w widocznym miejscu w pobliżu regału przesuwnego. Wyposażony w przełącznik dwupozycyjny do wyboru trybu pracy oraz trójpozycyjny do zmiany sposobu działania.

Za pomocą pilota operator może otworzyć korytarz z wózka widłowego

Pilot

Dzięki niemu operatorzy nie muszą opuszczać wózków widłowych, aby sterować otwieraniem korytarzy roboczych czy zazbrajać system bezpieczeństwa (zgodnie z protokołem bezpieczeństwa).

Przycisk zazbrojenia służy do aktywowania systemu bezpieczeństwa po zakończeniu pracy w korytarzu roboczym

Przycisk zazbrojenia

Wciskany po zakończeniu pracy w korytarzu roboczym celem zazbrojenia systemu. Przywraca możliwość przesuwania podstaw ruchomych zablokowanych wcześniej ze względów bezpieczeństwa.

Czujniki zbliżeniowe pozwalają na łagodne i bezpieczne zatrzymywanie podstaw ruchomych

Czujniki zbliżeniowe

Umiejscowione na wózkach zewnętrznych podstaw ruchomych. Zapewniają ich płynne i bezpieczne zatrzymanie w zaprogramowanej odległości między podstawami.

Zewnętrzna bariera bezpieczeństwa wyłącza zasilanie systemu Movirack Mecaluxu w momencie wejścia operatora do korytarza roboczego

Zewnętrzna bariera bezpieczeństwa

Bariera o potrójnej wiązce służąca do zabezpieczenia całej przedniej strefy instalacji. Odcina napięcie w momencie wejścia operatora do korytarza roboczego celem zablokowania możliwości przesunięcia regałów.

Wewnętrzna bariera bezpieczeństwa aktywuje się, aby zablokować ruch podstawy ruchomej

Wewnętrzna bariera bezpieczeństwa

Fotokomórki znajdujące się na krawędziach podstaw ruchomych tworzące podłużną barierę równoległą do korytarza roboczego. Jeżeli w trakcie ruchu dochodzi do przerwania wiązki, regał mobilny zostaje zatrzymany.

Przyciski bezpieczeństwa zatrzymują działanie całej instalacji regałów jezdnych

Przyciski bezpieczeństwa

Służą do zatrzymania systemu w przypadkach awaryjnych. Są umieszczone w głównej szafie sterującej, w szafach regałowych oraz na panelach kontrolnych, a także w połowie długości podstawy ruchomej, jeśli ma ona więcej niż 25 m.

Tabliczki znamionowe zawierają dane techniczne na temat regałów mobilnych

Tabliczki znamionowe

Umieszczane w widocznych miejscach na zewnętrznych krańcach regałów mobilnych, zawierają informacje techniczne dotyczące instalacji magazynowej.

Regały przesuwne – akcesoria

Rozwiązania dodatkowe, dzięki którym ograniczysz koszty oraz zwiększysz wydajność i wszechstronność systemu magazynowego

System automatycznie włączający oświetlenie w korytarzu roboczym

Automatyczne oświetlenie korytarzy

Dzięki temu systemowi, który Mecalux stosuje we wszystkich swoich instalacjach, oświetlenie włącza się jedynie nad korytarzem roboczym, aby ograniczyć zużycie energii i uniknąć przeciążenia systemu zasilania świateł.

Miejsca odkładcze na regałach Movirack Mecalux montuje ponad korytarzem dla pieszych

Miejsca odkładcze

Można je zamontować w korytarzu zewnętrznym na wysokości zapewniającej bezpieczny przejazd wózków widłowych lub na drugim krańcu bloku regałów, ponad korytarzem dla pieszych (na wysokości 2,1 m).

Czujnik zliczający wózki widłowe monitoruje liczbę wózków znajdujących się w korytarzu roboczym

Czujnik zliczający wózki widłowe

Czujnik bezpieczeństwa monitorujący liczbę wózków widłowych znajdujących się w korytarzu roboczym. Regały mogą się poruszyć, dopiero gdy czujnik wykryje, że z korytarza wyjechał ostatni wózek.

Osłony boczne zabezpieczają wózki zewnętrzne podstaw ruchomych przed przypadkowymi uderzeniami

Osłony boczne

Osłony montowane do zewnętrznych wózków podstaw ruchomych, aby zapobiec przypadkowemu uderzeniu w przednią część regału lub w szafę regałową.

W regałach przesuwnych można zastosować te same akcesoria, które są dostępne dla regałów paletowych

Akcesoria regałów paletowych

Do regałów przesuwnych stosuje się te same akcesoria, w które są wyposażone regały paletowe: wspornik beczki, podpory kontenera, wsporniki szpul, półki etc.

Katalogi

Catalog - 6 - Movirack - pl_PL

Regały przesuwne (katalog)

Efektywne składowanie na regałach przesuwnych

Pobierz
Przegląd techniczny regałów

Przegląd techniczny regałów magazynowych (katalog)

Eksploatacja, przeglądy i utrzymanie regałów

Pobierz
Catalog - 0 - Rozwiazania-magazynowe-dla-palet - pl_PL

Rozwiązania magazynowe dla palet (katalog)

Systemy magazynowania produktów na paletach

Pobierz
Catalog - 2 - Easy-wms - pl_PL

Oprogramowanie do zarządzania magazynem

Innowacje technologiczne dla wydajności magazynów

Pobierz

Często zadawane pytania

Regały przesuwne, nazywane inaczej regałami jezdnymi, mobilnymi lub ruchomymi, to system magazynowania palet składający się z regałów zamontowanych na ruchomych podstawach z napędem elektrycznym, które przemieszczają się na boki po szynach wbudowanych w posadzkę. Regały mobilne są przykładem rozwiązania magazynowego z bezpośrednim dostępem do składowanych ładunków, a jednocześnie z możliwością dużego zagęszczenia palet. Regały można rozsuwać m.in. tak, aby utworzyć jeden korytarz lub kilka korytarzy naraz.

Regały Movirack Mecaluxu są doskonałą alternatywą w przypadku konieczności optymalizacji wykorzystania dostępnej powierzchni magazynu, bez rezygnowania z dostępu do każdej składowanej jednostki ładunkowej. Jest to system łączący cechy typowe dla regałów paletowych (bezpośredni dostęp, duża liczba pozycji asortymentowych, uniwersalność) z zaletami właściwymi rozwiązaniom magazynowym umożliwiającym duże zagęszczenie ładunków (oszczędność miejsca, wzrost pojemności magazynu).

Oczywiście. Regały są wyposażone w urządzenia zabezpieczające, które gwarantują bezpieczne działanie, chroniąc przed wypadkiem zarówno operatorów, jak i składowane ładunki. Przy projektowaniu regałów mobilnych uwzględniono wymogi normy PN-EN 15095 oraz innych norm mających zastosowanie dla regałów paletowych. Regały te posiadają również oznaczenie CE.

Montaż regałów Movirack Mecaluxu wymaga wbudowania w posadzkę magazynu szyn, po których będą się przemieszczać podstawy ruchome. Zastosowana technologia będzie się różnić w zależności od tego, czy montaż będzie wykonywany w powstającym dopiero magazynie, czy w obiekcie już istniejącym. Mecalux towarzyszy klientowi na każdym etapie procesu instalowania regałów jezdnych.

Standardowy montaż przewiduje maksymalnie 16 podstaw ruchomych w jednym bloku lub zespole. Jeśli zachodzi konieczność instalacji większej liczby regałów jezdnych, należy zamontować jeden regał stały i dalej kolejny zespół podstaw ruchomych. W niektórych przypadkach można projektować również systemy złożone z ponad 16 podstaw ruchomych w jednym bloku.

To pytanie, które należy postawić sobie na etapie projektowania. Oczywiście największe zagęszczenie ładunków uzyskujemy przy konfiguracji pozwalającej na otwarcie tylko jednego korytarza roboczego, do którego można wjechać wózkiem widłowym. Jednak na życzenie klienta można zaprojektować system tak, aby jednocześnie otwierały się dwa korytarze lub więcej. Takie rozwiązanie wiąże się z mniejszą liczbą podstaw ruchomych, a tym samym – mniejszą pojemnością magazynu.

Szerokość korytarza określa się na etapie projektowania. Musi być wystarczająca, aby wózek widłowy mógł swobodnie manipulować jednostkami ładunkowymi między regałami. Zależy więc od klasy stosowanego wózka.

Korytarz roboczy może mieć ponad 40 m głębokości, jednak jego ostateczny wymiar jest uzależniony od systemu pracy klienta oraz norm dotyczących korytarzy ewakuacyjnych w każdej instalacji.

Średnia prędkość przemieszczania się podstaw ruchomych waha się od 3,5 do 4 m/min. Oznacza to, że przesuwając jedną podstawę ruchomą, korytarz o szerokości 3 m otworzy się w mniej niż 50 s.

Regały mobilne mogą działać w trzech trybach automatycznych (trybie otwarcia korytarza, wielu korytarzy i trybie parking) oraz w trybie manualnym do prac konserwacyjnych. Tryb otwarcia korytarza służy do utworzenia jednego roboczy w celu odłożenia lub pobrania jednostki ładunkowej za pomocą wózka widłowego. Z kolei tryb wielu korytarzy umożliwia jednoczesne otwarcie maksymalnie trzech węższych korytarzy. Stosowany do kompletacji zamówień. W trybie parking szerokość korytarza roboczego jest podzielona w celu otworzenia wszystkich możliwych korytarzy, w taki sposób, że podstawy ruchome są oddalone jedna od drugiej o taką samą odległość. Z tej funkcji korzysta się w celu uzyskania lepszego obiegu powietrza (co jest szczególnie istotne w chłodniach i mroźniach), wykonania inwentaryzacji lub kompletacji zamówień. Tryb manualny służy głównie do prowadzenia prac konserwacyjnych. Pozwala na przesuwanie każdej z podstaw ruchomych osobno poprzez wciśniecie i przytrzymanie przycisku kierunku ruchu znajdującego się w szafie regałowej na podstawie.

Każda instalacja jest dostarczana z jednym pilotem, jednak w razie potrzeby ich liczba może być większa.

W tym celu można stosować dowolny model wózka widłowego przedniego (z przeciwwagą lub z wysuwanym masztem), o ile pozwala na to szerokość korytarza i wysokość podnoszenia wózka. Najczęściej używanymi są wózki widłowe z wysuwanym masztem, poruszające się w korytarzach o szerokości poniżej 3 m, z możliwością podnoszenia ładunków powyżej 10 m oraz z ogrzewaną kabiną (ważne w przypadku pracy w magazynach chłodniczych).

Nie. Regały przesuwne można wyposażyć w takie same akcesoria, jakie stosuje się, aby przystosować statyczne regały paletowe do magazynowania ładunków na nośnikach innych niż palety. Oznacza to, że regały mobilne można przystosować do składowania różnych jednostek ładunkowych: kontenerów, kręgów czy beczek. System Movirack Mecaluxu doskonale sprawdza się również w przypadku składowania akumulacyjnego ładunków dłużycowych takich jak profile czy płyty.

Tak. System Movirack Mecaluxu można przystosować do procesu kompletacji z regałów, aktywując tryb wielu korytarzy. Umożliwia on jednoczesne otwarcie do trzech korytarzy roboczych.

Regały mobilne są zdolne do pracy w magazynach, w których panuje temperatura otoczenia, a także w chłodniach i mroźniach. Co więcej, to rozwiązanie przynosi liczne korzyści w magazynach o kontrolowanej temperaturze składowania, ponieważ lepsze wykorzystanie przestrzeni, możliwe dzięki regałom jezdnym, przekłada się na znaczną oszczędność zużycia energii.

Zapytaj eksperta