Magazyn profili aluminiowych firmy Aluprof z regałami wspornikowymi i paletowymi

Magazyn profili aluminiowych firmy Aluprof z regałami wspornikowymi i paletowymi

Producent profili aluminiowych, firma Aluprof, uzyskał maksymalną pojemność magazynową

Aluprof logo

Zlokalizowany w Bielsku-Białej magazyn produktów gotowych firmy Aluprof został wyposażony w regały wspornikowe i regały paletowe. Rozwiązania te, przeznaczone do składowania profili aluminiowych i palet różnej wielkości, zapewniają bezpośredni dostęp do towaru, dzięki czemu czynności związane ze składowaniem i kompletacją przebiegają sprawniej.

  • Zdjęcia
  • Dane techniczne
  • Pobierz PDF

O firmie Aluprof

Aluprof, firma o ponad 50-letniej historii, jest największym polskim i jednym z czołowych europejskich producentów systemów aluminiowych. Produkuje i dostarcza między innymi systemy okienno-drzwiowe, fasadowe, roletowe i przeciwpożarowe. Nieustannie opracowuje nowe produkty, które spełniają potrzeby nawet najbardziej wymagających odbiorców.

W ostatnich latach Aluprof rozszerzył znacznie swój rynek. Posiada obecnie spółki zależne w: Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach, Rumunii, Danii, Belgii, Holandii, USA, na Węgrzech i Ukrainie.

Potrzeby i rozwiązanie

Do swojego magazynu w Bielsku Białej Aluprof potrzebował systemu magazynowego, który umożliwia składowanie produktów zróżnicowanych pod względem gabarytów i rotacji, a jednocześnie pozwalającego na szybkie i sprawne przygotowywanie zamówień.

Mecalux dostarczył dwa rozwiązania spełniające te wymogi, a mianowicie regały wspornikowe i regały paletowe. Na pierwszych składowane są długie profile aluminiowe, drugie zaś służą do składowania produktów na paletach.

Marek Ściga – Kierownik Zespołu Magazynów Aluprof S.A
„Składowanie towaru na regałach Mecaluxu umożliwiło: wdrożenie systemu WMS, realne stosowanie zasady FIFO przy wydaniach materiału, skrócenie czasu dostępu do asortymentu oraz zwiększenie bezpieczeństwa pracowników przy operacjach magazynowych”.

 

Regały wspornikowe

Regały wspornikowe mają wysokość 8,5 lub 9 m. W zależności od typu ładunku składowanego na nich mają 9, 10 lub 14 poziomów ładunkowych.

Do obsługi ładunków stosowane są wózki systemowe czterokierunkowe boczne. Urządzenia te bardzo stabilnie poruszają się w wąskich korytarzach roboczych, transportując produkty o długości do 12 m.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa na posadzce każdego korytarza roboczego zamontowane są prowadnice. Ich główną funkcją jest zapobieganie przypadkowym uderzeniom wózków w konstrukcję regałową lub składowany towar.

Regały paletowe

W magazynie firmy Aluprof zamontowano dwa typy regałów paletowych. Pierwsze, o standardowej konstrukcji, mierzą 7,5 oraz 8,5 m wysokości i mają 4 lub 6 poziomów ładunkowych. Umożliwiają składowanie ponad 2400 palet.

Druga część regałów paletowych to rozwiązanie „szyte na miarę”. Zostały one zaprojektowane tak, aby dokładnie odpowiadać charakterystyce produktów i umożliwiać składowanie ładunków o długości znacznie przekraczającej długość palety. Regały o wysokości 4 m. mają 5 lub 6 poziomów ładunkowych i umożliwiają składowanie ładunków o długości przekraczającej 4 m i wadze do 3500 kg.

Jest to bardzo uniwersalny system składowania. Zapewnia bezpośredni dostęp do każdego ładunku, znacznie usprawniając obsługę towaru i przygotowywanie zamówień. Poprawia również kontrolę nad stanem magazynowym, ponieważ każde miejsce na regale jest przeznaczone dla jednej pozycji asortymentowej.

Przygotowywanie zamówień

Na dolnych poziomach regałów odbywa się kompletacja zamówień. W tym celu z regałów paletowych pobierane są pełne kartony wprost z palet lub paczek składowanych na nich, natomiast z regałów wspornikowych, zaprojektowanych specjalnie do celów kompletacji, pobierane są profile i inne długie ładunki. Górne poziomy regałów przeznaczone są do składowania zapasu produktów.

Aby skompletować zamówienia, operator przemieszcza się po magazynie wózkiem kompletacyjnym, pobierając produkty wskazane na terminalu radiowym przez oprogramowanie magazynowe.

Po skompletowaniu wszystkich produktów wchodzących w skład danego zamówienia operator dostarcza je do strefy konsolidacji. Tutaj weryfikuje się zamówienie pod kątem ewentualnych pomyłek. Następnie jest ono pakowane i etykietowane oraz zaopatrywane w dokumenty przewozowe. Gotowe do wysłania produkty są gromadzone na posadzce według zamówień lub tras, dzięki czemu ich załadunek na ciężarówki odbywa się znacznie sprawniej.

Korzyści dla Klienta:

  • Sprawny przebieg procesu magazynowego: bezpośredni dostęp do produktów przekłada się na sprawniejsze zarządzanie stanem magazynowym i przygotowywanie zamówień.
  • Uniwersalność regałów: regały wspornikowe służą do składowania bardzo długich profili, natomiast na regałach paletowych składowane są produkty o różnych gabarytach.
  • Optymalizacja powierzchni: doskonałe wykorzystanie dostępnej powierzchni i wysokości obiektu poprzez zamontowanie maksymalnej liczby regałów pozwoliło zwiększyć pojemność magazynową.
Magazyn Aluprof: Regały wspornikowe
Wysokość regałów: 8,5 i 9 m
Liczba poziomów: 9, 10 i 14, w zależności od typu ładunku

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta