Skuteczny system kompletacji zamówień w magazynie firmy Decathlon w Łodzi

Skuteczny system kompletacji zamówień w magazynie firmy Decathlon w Łodzi

Decathlon otworzył w Łodzi nowy magazyn, w którym głównym zadaniem jest kompletacja i konsolidacja zamówień

Decathlon logo

W Łodzi powstało nowe centrum logistyczne francuskiej sieci sklepów sportowych Decathlon. Obiekt o powierzchni 30 000 m2 został wyposażony przez Mecalux w regały półkowe do kompletacji i regały paletowe. Oba rozwiązania pozwalają klasyfikować produkty według wielkości, rotacji i innych atrybutów, zapewniając jednocześnie bezpośredni dostęp do nich. Przekłada się to na usprawnienie kompletacji zamówień, która jest głównym procesem odbywającym się w tym magazynie.

  • Zdjęcia
  • Dane techniczne
  • Pobierz PDF

O firmie Decathlon

Decathlon to sieć sklepów wielkopowierzchniowych specjalizująca się w sprzedaży artykułów sportowych. Firma powstała we Francji w 1976 roku, a obecnie posiada ponad 1100 sklepów na całym świecie.

Przedsiębiorstwo projektuje, produkuje i sprzedaje artykuły własnych marek, dedykowanych poszczególnym sportom, takim jak pływanie, kolarstwo, turystyka, wędkarstwo, tenis, fitness, taniec i wiele innych.

Potrzeby

Decathlon to firma bardzo innowacyjna, która stara się nieustannie dopasowywać swoją strategię handlową do aktualnych trendów panujących na rynku, stawiając na pierwszym miejscu satysfakcję swoich klientów. Przedsiębiorstwo regularnie rozwija nowe produkty i koncepcje biznesowe. Z uwagi na to, że dla klientów w ostatnich latach bardzo ważna stała się bliskość, sklepy z szyldem Decathlon można znaleźć w większości centrów handlowych.

Ponadto firma zwiększyła sprzedaż produktów poprzez stronę internetową i skróciła czas realizacji zamówień. Aby móc stale osiągać te cele, potrzebowała systemu magazynowego, który zapewniłby sprawną kompletację i konsolidację zamówień.

Wyposażenie swojego nowego centrum logistycznego zlokalizowanego w Łodzi Decathlon powierzył Mecaluxowi. Wymogami były jak największa pojemność magazynowa i możliwość klasyfikowania produktów na podstawie ich wielkości i rotacji.

Centrum logistyczne

Obiekt podzielony jest na trzy strefy:

  1. Podest z regałami do kompletacji.
  2. Strefa przyjęć i wydań towaru.
  3. Regały paletowe.

Zarówno na podeście, jak i pod nim, znajdują się regały półkowe do ręcznej kompletacji, na których składowane są mniejsze produkty.

Dwie kondygnacje łączy automatyczny system przenośników, który przemieszcza kartony z gotowymi zamówieniami do strefy konsolidacji.

Regały paletowe są natomiast przeznaczone do składowania dużych produktów i palet z zapasem towaru kompletowanego z dolnych poziomów.

Regały paletowe

Regały paletowe o wysokości 9,5 m i długości 89 m mieszczą 11 518 palet. Na ich dolnych poziomach odbywa się kompletacja kartonów z produktami bezpośrednio z palet.

Dolne przejście biegnące prostopadle do regałów ułatwia przemieszczanie się operatorom, pełniąc także funkcję drogi ewakuacyjnej. Znajdujące się nad nim poziomy zabezpieczone są siatką, która zapobiega przypadkowemu spadnięciu ładunków z regałów, zabezpieczając w ten sposób operatorów.

Do umieszczania palet na regałach i ich pobierania stosowane są wózki wysokiego składowania, natomiast podczas kompletowania zamówień na produkty składowane na dolnych poziomach wykorzystuje się wózki kompletacyjne.

Przygotowywanie zamówień

Zaletą regałów półkowych przeznaczonych do kompletacji zamówień jest bezpośredni dostęp do kartonów, co ułatwia pobieranie i uzupełnianie znajdujących się w nich produktów.

Przygotowywanie zamówień odbywa się metodą „operator do produktu”: operatorzy przemieszczają się po magazynie z wózkami kompletacyjnymi i pobierają ręcznie produkty wchodzące w skład zamówienia, które wskazuje im na terminalach radiowych system zarządzania magazynem.

Uzupełnianie stanu magazynowego jest przeprowadzane w czasie, kiedy w magazynie jest mniejsze natężenie pracy w zakresie przygotowywania zamówień. Palety z zapasem produktów składowane są na podeście. Do ich obsługi operatorzy stosują wózki wysokiego składowania. Zwiększeniu bezpieczeństwa personelu podczas obsługi towaru w tym obszarze służą bramki wahadłowe.

System przenośników

Przenośnik biegnie przez środek podestu i posadzki pod nim. Wzdłuż głównego przenośnika, po obu jego stronach, usytuowanych jest dziesięć stołów do kompletacji. Na każdy stół przypada określona liczba regałów i operatorów, która zależy od liczby zamówień, jakie w danym czasie należy przygotować.

Gdy operator przygotuje swoją część danego zamówienia, ustawia karton na głównym przenośniku, który przemieszcza go do następnego stołu, gdzie znajdują się kolejne produkty do tego zamówienia. Kiedy karton zawiera już wszystkie artykuły, przenośnik transportuje go do strefy weryfikacji i pakowania.

Strefa sortowania, konsolidacji i wysyłki

Przenośnik kończy swój bieg w strefie konsolidacji, gdzie gotowe zamówienia są automatycznie sortowane w ośmiu kanałach. Następnie sprawdza się je pod kątem ewentualnych pomyłek, po czym kartony są zamykane i układane na odpowiednich paletach.

Palety są grupowane według zamówień lub tras na posadzce naprzeciw ramp. Pozwala to wyeliminować konieczność oczekiwania na wyjście towaru z magazynu i usprawnić załadunek na ciężarówki.

Korzyści dla firmy Decathlon

  • Uspawnienie kompletacji zamówień: rozmieszczenie towaru z uwzględnieniem cech i rotacji pozwala zoptymalizować ruchy operatorów i zwiększyć wyjdaność procesu przygotowywanie zamówień.
  • Optymalne wykorzystanie powierzchni: obiekt mieści 11 518 palet, znajduje się w nim także ponad 6000 półek przeznaczonych do składowania kartonów o różnych rozmiarach zawierających małe produkty.
  • Elastyczność procesu magazynowego: każda strefa magazynu jest obsługiwana przez określoną liczbę operatorów, która jest zmienna w zależności od zapotrzebowania.
Magazyn firmy Decathlon w Polsce: Regały paletowe
Pojemność magazynowa: 11 518 palet
Wymiary palety: 800 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 700 kg
Wysokość regałów: 9,5 m
Długość regałów: 89 m

Zapytaj eksperta