Programowanie niskokodowe odgrywa coraz większą rolę w organizacjach

28 paź 2024

Już 81% firm postrzega platformy, które demokratyzują proces tworzenia aplikacji, jako szansę na poszerzenie umiejętności nawet dla doświadczonych programistów.

Jedna czwarta firm wdrożyła już procesy programowania niskokodowego

Systemy programowania niskokodowego (ang. low-code) zyskują popularność wśród przedsiębiorstw, które chcą personalizować używane przez siebie oprogramowanie – to jeden z wniosków płynących z raportu Low-code adoption as a driver of digital transformation opracowanego przez firmę konsultingową KPMG. Tego rodzaju narzędzia pozwalają budować aplikacje w sposób wizualny, za pomocą elementów graficznych, co nie wymaga znajomości tekstowych języków programowania, dzięki czemu mogą się tym zajmować także osoby bez wiedzy programistycznej. Programowanie niskokodowe jako metodę tworzenia oprogramowania stosuje prawie jedna trzecia firm (31%).

Jedna czwarta z 2000 ankietowanych osób decyzyjnych w przedsiębiorstwach z Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki, Stanów Zjednoczonych oraz rejonu Azji i Pacyfiku twierdzi, że ich firmy wdrożyły już procesy programowania niskokodowego w swojej codziennej działalności. Wśród tych, które jeszcze tego nie zrobiły, 19% planuje rozpocząć pierwsze projekty w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a 7% zamierza uczynić to w ciągu 2 – 5 lat.

KPMG zaleca firmom, aby w celu uzyskania jak najlepszych wyników programowania niskokodowego nie tylko odpowiednio zaplanowały proces wdrożenia, ale także zapewniły swoim pracownikom szkolenie z zakresu tej technologii. Połowa respondentów już rozpoczęła tę procedurę, a 80% uważa, że platformy niskokodowe odegrają fundamentalną rolę w przyspieszeniu procesu tworzenia aplikacji.

Inne obszary, w których metoda ta jest uważana za przydatną, to operacje IT i bezpieczeństwo procesów. Jako potencjalne korzyści wymieniane są wyższa efektywność operacyjna (53%), wyższa produktywność pracowników (51%), większa elastyczność aplikacji (43%) oraz niższe koszty ich tworzenia (42%). Ponadto 4 na 10 firm dostrzega atrakcyjność programowania niskokodowego jako narzędzia automatyzacji.

Programowanie niskokodowe i sztuczna inteligencja

Ta przystępna metoda programowania może przynieść jeszcze lepsze rezultaty, gdy zostanie połączona z innymi rozwijającymi się obecnie w szybkim tempie technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja. 54% respondentów już używa programowania niskokodowego wraz z AI do wyszukiwania informacji lub analizowania nastrojów, a dla 85% użytkowników bardzo ważne jest, aby platformy niskokodowe wykorzystywały AI. Natomiast trzy najważniejsze aspekty to: skalowalność (91%), bezpieczeństwo danych i aplikacji (90%) oraz posiadanie pełnego zestawu narzędzi i funkcji do tworzenia zaawansowanych i niezawodnych aplikacji (90%).