„Dzięki rozwiązaniu, które dostarczył nam Interlake Mecalux, uprościliśmy pracę magazynu”
O uczelni College of DuPage
College of DuPage to druga co do wielkości wyższa uczelnia w amerykańskim stanie Illinois. Kształci się na niej ponad 28 000 studentów, a kampus o powierzchni 110 hektarów zlokalizowany w miejscowości Glen Ellyn obejmuje 11 budynków oraz magazyn wyposażony w regały push-back Mecaluxu, który służy do składowania papieru oraz innych materiałów biurowych i eksploatacyjnych dla studentów, wykładowców i personelu administracyjnego.
Rozmawialiśmy z Angelo Contim, Kierownikiem Magazynu College of DuPage, aby się dowiedzieć, w jaki sposób rozwiązanie Mecaluxu poprawia bezpieczeństwo i wydajność procesu magazynowego.
Jaką funkcję pełni magazyn w szkole wyższej?
Jesteśmy raczej niewidoczni. W tym sensie, że nasz dział nie ma bezpośredniego kontaktu ze studentami, chociaż realizujemy część usług dla kampusu. Naszą rolą jest wsparcie poszczególnych wydziałów uczelni, a zapewniamy je, obsługując proces magazynowy dla wszystkich niezbędnych materiałów eksploatacyjnych. Każdy produkt, jaki zakupuje College of DuPage, przechodzi przez nasz magazyn. Zajmujemy się całym procesem zarządzania aktywami, od ich przyjęcia po wprowadzenie do systemu.
Co skłoniło Państwa do modernizacji obiektu poprzez zastosowanie rozwiązań magazynowych opracowanych przez Interlake Mecalux?
Wcześniej korzystaliśmy z regałów wjezdnych, których sposób obsługi sprawiał, że aby odłożyć i przesunąć palety do przodu, musieliśmy użyć wózka wysokiego składowania. W swojej poprzedniej pracy odkryłem zalety regałów push-back. Jest to bardzo sprawny systemem i dostępny na rynku od wielu lat. Dzięki rozwiązaniu, które dostarczył nam Interlake Mecalux, znacząco uprościliśmy pracę magazynu, co było naszym nadrzędnym celem.
Aby pobierać towar z regałów, nie musimy już używać wózka wysokiego składowania, ponieważ samoczynne przesuwanie się palet do przodu zapewnia nam bezpośredni dostęp do produktów
Jakie korzyści przyniosły regały push-back w procesie logistycznym?
Praca magazynu uczelni wygląda inaczej niż w innych sektorach. Nie zajmujemy się produkcją, więc nie musimy martwić się o terminy realizacji zamówień, którymi związana jest fabryka. Dla nas zaletami regałów push-back są raczej bezpieczeństwo i wygoda. Już nie musimy wjeżdżać do wnętrza regału wózkiem wysokiego składowania. Obecnie korzystamy ze zwykłego wózka widłowego, ponieważ podczas załadunku wystarczy po prostu popchnąć paletę. Dzięki temu operatorzy nie są narażeni na ryzyko, jakim zawsze jest praca z tysiącami kilogramów nad głową. Istotą działania systemu push-back jest bowiem przemieszczanie się palet do przodu pod wpływem grawitacji, co powoduje, że możemy sprawnie wyjąć odpowiednią liczbę kartonów z papierem biurowym wprost z palety usytuowanej bezpośrednio przy korytarzu roboczym.
-
Jak wyglądał proces magazynowy w College of DuPage, zanim obiekt został wyposażony w regały push-back?
Aby przesunąć do przodu palety znajdujące się w głębi regału, musieliśmy do niego wjechać wózkiem wysokiego składowania, ponieważ nie istniał mechanizm, który spowodowałby ich samoczynne przysunięcie się do korytarza. Zdarzało się, że mniej cierpliwi operatorzy wspinali się na regały, żeby pobrać papier, co było ryzykowne. Konieczność wyeliminowania takich sytuacji była jednym z głównych powodów zmiany systemu składowania. Nowe rozwiązanie znacznie ułatwiło pracę. Już nawet nie pamiętamy, jak pracowaliśmy wcześniej. Dzięki systemowi push-back czynność pobierania kartonów z regałów zmieniła się diametralnie, oczywiście na lepsze.
Jak przebiegała współpraca z Interlake Mecalux w celu zaprojektowania najlepszego rozwiązania do Państwa magazynu?
Proces obejmował analizę różnych typów regałów. Szukaliśmy solidnego systemu, który wytrzymałby ciężar palet zawierających wiele ryz papieru. Waga ładunku była decydującym czynnikiem przy wyborze regałów, zwłaszcza że dotychczasowe rozwiązanie również charakteryzowało się dużą wytrzymałością.
Dlaczego wybrali Państwo akurat ten system składowania?
Wybraliśmy regały push-back głównie ze względów bezpieczeństwa. Chcieliśmy uniknąć sytuacji, w których personel, wjeżdżając do środka regałów, miał nad głową ciężkie ładunki. Na regałach push-back, po pobraniu pierwszej palety, pozostałe przesuwają się do korytarza roboczego samoczynnie, pod wpływem grawitacji. Aby pobierać towar z regałów, nie musimy już używać wózka wysokiego składowania, ponieważ samoczynne przesuwanie się palet do przodu zapewnia nam bezpośredni dostęp do produktów, nawet do palet składowanych na najwyższych poziomach. Wybór tego systemu był dla nas podyktowany przede wszystkim wygodą, wydajnością i bezpieczeństwem pracy w magazynie.