BIZNESOWY PUNKT WIDZENIA
Analityka predykcyjna w magazynach polega na zastosowaniu zbioru technik i technologii, takich jak analiza danych, sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe, w celu optymalizacji procesów logistycznych, zrozumienia zachowań klientów oraz dostosowania się do zmian rynkowych, zanim one nastąpią. Zespół techniczny Mecaluxu stosuje analitykę predykcyjną, do planowania popytu i przewidywania czasu potrzebnego na przygotowanie zamówień.
Logistyka jest coraz bardziej wymagającym aspektem działalności przedsiębiorstw na rynku, który kształtują zmieniające się zwyczaje konsumentów. Firmy muszą zatem wprowadzać elastyczne strategie gwarantujące jak najszybszą i bezbłędną realizację zamówień, a do tego potrzebna jest maksymalna produktywność w całym procesie logistycznym.
W jaki sposób firmy mogą szybko przystosować się do zmian, by móc bez zakłóceń zaspokajać potrzeby swoich klientów? Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest analityka predykcyjna, ponieważ pozwala z wyprzedzeniem identyfikować przyszłe zdarzenia i trendy w łańcuchu dostaw. Dzięki analityce predykcyjnej przedsiębiorstwa mogą przewidywać zachowania konsumentów i zawczasu odpowiednio organizować procesy magazynowe.
Analityka predykcyjna zyskuje coraz większą popularność. Firmy reorganizują łańcuchy dostaw, korzystając z nowoczesnych technologii i analizy danych, aby zwiększyć wydajność, a tym samym zyski. Według raportu Innovation driven resilience, opublikowanego przez firmę konsultingową Deloitte i amerykańskie stowarzyszenie branżowe Material Handling Industry, 31% przedsiębiorstw już wykorzystuje w swojej działalności analitykę predykcyjną, a w ciągu najbliższych pięciu lat wskaźnik powszechności wzrośnie do 48%.
Co to jest analityka predykcyjna?
Analityka predykcyjna polega na zastosowaniu różnych technik statystycznych do przeprowadzenia szczegółowej analizy danych generowanych w magazynie w celu oceny efektywności wszystkich czynności, zaplanowania zasobów oraz podjęcia strategicznych decyzji usprawniających. Analityka predykcyjna w magazynach pozwala na podstawie bieżących i historycznych wzorców i trendów tworzyć modele matematyczne, by przewidzieć prawdopodobieństwo wystąpienia określonych scenariuszy w przyszłości.
W każdym magazynie jest generowana duża ilość danych zapewniających ogromne możliwości w zakresie prognozowania, co umożliwia podejmowanie z wyprzedzeniem decyzji biznesowych dostosowanych do przyszłych zdarzeń. Dzięki tym informacjom firmy mogą planować terminy zaopatrzenia, miejsce do składowania towaru, liczbę operatorów, a także zapas bezpieczeństwa, aby uniknąć przerw w obsłudze klientów.
Analityka predykcyjna wykorzystuje dane historyczne do tworzenia scenariuszy mających na celu podejmowanie trafniejszych decyzji
Raport MIT Center for Transportation & Logistics prezentuje przykłady przedsiębiorstw, które z powodzeniem stosują analitykę predykcyjną w łańcuchu dostaw: od firmy transportowej, która jest w stanie przewidzieć dokładny czas rozładunku, a tym samym dostępność pojazdu do kolejnego załadunku, po firmę, która potrafi tak zaplanować wysyłkę, by towar dotarł na czas do odbiorcy. Dzięki analityce predykcyjnej przedsiębiorstwa minimalizują ryzyko w łańcuchu dostaw, unikając wszelkich zakłóceń i opóźnień.
W jaki sposób Mecalux wykorzystuje analitykę predykcyjną?
Mecalux Software Solutions, dział Mecaluxu zajmujący się rozwijaniem oprogramowania magazynowego Easy WMS, stosuje analitykę predykcyjną w celu identyfikowania w łańcuchach dostaw obszarów wymagających usprawnienia. System ten został wdrożony już w ponad 1000 magazynów w 36 krajach. Doskonale się sprawdza nie tylko w obiektach automatycznych, ale również w magazynach obsługiwanych ręcznie.
Mecalux analizuje dane gromadzone przez system zarządzania magazynem Easy WMS, a także przepływy w obiektach magazynowych. Dysponując tymi informacjami, zespół techniczny może tworzyć statystyki dotyczące funkcjonowania logistyki klienta oraz dokonywać prognoz poprzez wskazywanie możliwych scenariuszy.
Za pomocą narzędzia Easy Monitor przedsiębiorstwa mogą monitorować przebieg procesów magazynach, aby proaktywnie reagować na wszelkie możliwe zdarzenia, w tym spadki wydajności. Program zestawia dane dotyczące magazynu i analizuje je z wykorzystaniem uczenia maszynowego, pomagając w podejmowaniu działań mających na celu poprawę wydajności magazynu.
Mecalux Software Solutions pracuje nad zastosowaniem analityki predykcyjnej w trzech kluczowych obszarach pracy magazynu: zarządzaniu towarem oraz przygotowywaniu i wysyłce zamówień, by móc oferować klientom elastyczne rozwiązania.
Usprawnienie przygotowywania zamówień
Jednym z największych wyzwań każdego magazynu jest sprawna obsługa rosnącej liczby zamówień. Analityka predykcyjna pozwala w tym zakresie przewidzieć liczbę zamówień, jaką należy przygotować każdego dnia oraz ich wielkość. W rezultacie mamy możliwość zorganizowania z wyprzedzeniem odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania paczek, zanim zostaną przygotowane, wyznaczenia optymalnej liczby magazynierów oraz zaplanowania przebiegu prac w sposób, który umożliwi dostawę zamówienia w 24 godziny.
Analityka predykcyjna jest również pomocna w planowaniu przygotowywania zamówień, co zapobiega opóźnieniom i ułatwia terminową realizację. Na przykład firmy mogą przewidzieć najbardziej odpowiedni rodzaj opakowania lub czas trwania kompletacji zamówienia.
Ulepszenie zarządzania towarem
Odpowiednia organizacja zaopatrzenia jest niezbędna dla sprawnej realizacji dalszych etapów procesu magazynowego. Zespół techniczny Mecalux Software Solutions wykorzystuje dane historyczne do opracowywania prognoz sprzedaży i zużycia produktów. Analityka predykcyjna pozwala opracować koncepcję rozmieszczenia produktów, która przyczyni się do zwiększenia produktywności magazynu.
Dysponując obiektywnymi danymi pozwalającymi prognozować sprzedaż, firmy mogą określić zapas bezpieczeństwa, który umożliwi im realizację bieżących zamówień bez przestojów. Zastosowanie analityki predykcyjnej w zarządzaniu towarem zapobiega zarówno brakom magazynowym, jak i nadmiernemu gromadzeniu zapasów, które mogą ulec przeterminowaniu, zwiększając koszty magazynowania.
Przyspieszenie wysyłki zamówień
Priorytetem dla każdego przedsiębiorstwa jest terminowa realizacja zamówień. Dzięki analityce predykcyjnej firmy mogą zawczasu zidentyfikować ewentualne ryzyko opóźnień i przestojów uniemożliwiające dostarczenie zamówienia w szacowanym czasie.
Obiektywne dane dostarczają informacji, które pokazują, czy konieczne jest podjęcie decyzji o utworzeniu dodatkowego stanowiska kompletacyjnego lub przydzieleniu większej liczby pracowników do przygotowywania zamówień, aby zagwarantować dostawę towaru do odbiorcy w uzgodnionym terminie.
Siła danych
Dane i ich analiza są niezbędne dla zapewnienia sprawnie działającej logistyki, która przekłada się na rozwój przedsiębiorstwa, a w rezultacie maksymalizację zysków. Dzięki pomiarom wszystkich etapów procesu logistycznego firmy otrzymują szczegółowy obraz funkcjonowania swoich magazynów. Analityka predykcyjna pozwala tworzyć prognozy, które poprawiają kontrolę nad towarem i procesem poprzez wdrażanie z wyprzedzeniem działań mających na celu dostosowanie logistyki do potrzeb.
Informacje pozyskiwane na podstawie danych generowanych każdego dnia w magazynie sprawiają, że analityka predykcyjna ma ogromny potencjał: umożliwia ocenę modelu biznesowego i wprowadzenie ulepszeń, które pozwalają z sukcesem stawić czoła zmianom zachodzącym na rynku. Mecalux stosuje analitykę predykcyjną, aby pomóc swoim klientom zmodernizować łańcuch dostaw i skutecznie dostosować go do nowych potrzeb.