Cyfrowe zarządzanie zaopatrzeniem produkcji
Dexel skrócił czas produkcji dzięki zwiększeniu wydajności zaopatrzenia produkcji z oprogramowaniem Mecaluxu
Dexel wdrożył Easy WMS, oprogramowanie do zarządzania firmy Mecalux oraz moduł WMS dla Produkcji, w swoich dwóch magazynach we Francji Z pomocą technologii firma ma możliwość zapewnienia wydajnego zaopatrzenia linii produkcyjnych w niezbędne surowce.
Dexel: budownictwo i przemysł
Dexel od 2004 roku należy do grupy Sika France, która z kolei jest częścią szwajcarskiej grupy Sika, światowego lidera w produkcji materiałów do uszczelniania, łączenia, tłumienia, wzmacniania oraz ochrony konstrukcji nośnych dla budownictwa i przemysłu. Dexel opracowuje w swoich laboratoriach innowacyjne zaprawy i betony, które produkuje we własnej fabryce i sprzedaje pod marką Sika w dużych marketach budowlanych.
- Siedziba: Salles-du-Gardon (Francja)
- Rok założenia: 1999
- Roczny obrót: 6 000 000 EUR
- Liczba pracowników: 20
- Obecność międzynarodowa: 100 krajów
POTRZEBY
|
ROZWIĄZANIA
|
KORZYŚCI
|
---|
Logistyka i produkcja to ściśle powiązane ze sobą procesy. Podstawową funkcją łańcucha dostaw w firmie Dexel jest sprawne zaopatrywanie fabryki w surowce, w tempie pozwalającym skrócić czas produkcji (tzw. lead time), poprzez zapewnienie, że linie produkcyjne otrzymają wymagane materiały w odpowiednim czasie.
Dexel osiągnął sprawną i płynną komunikację magazynów z liniami produkcyjnymi za pomocą opracowanego przez Mecalux oprogramowania zarządzającego Easy WMS. Umożliwia ono doskonałą kontrolę nad procesem magazynowym, pozwala monitorować zapasy w czasie rzeczywistym oraz zapewnia pełną identyfikowalność surowców i produktów gotowych.
Dexel posiada dwa magazyny w Les Salles-du-Gardon w południowej Francji. Pierwszy, o powierzchni 3000 m², jest usytuowany w tym samym budynku co linie produkcyjne i służy do składowania surowców. Drugi, przeznaczony do magazynowania produktów gotowych opuszczających fabrykę ma powierzchnię 10 000 m². Nathalie Burgals, Dyrektor Finansowa firmy Dexel, wyjaśnia, że „odbiorcą całej produkcji produkcji jest Sika France”.
Przed wdrożeniem oprogramowania magazynowego Mecaluxu firma zarządzała ładunkami w obu obiektach za pomocą systemu ERP Sage, jednak był on pomocny jedynie w przypadku najbardziej podstawowych czynności odbywających się w magazynach, takich jak monitorowanie przyjęć i wydań towaru czy organizowanie przygotowywania dość ograniczonej liczby zamówień. „W miarę jak zwiększał się nasz asortyment, kontrola nad nim była coraz trudniejsza” – wspomina Dyrektor Finansowa.
Dexel postanowił zmodyfikować procesy logistyczne w celu precyzyjnego monitorowania produkcji. Chodziło nie tylko o przyspieszenie i usprawnienie dostaw surowców na linie produkcyjne, ale także o to, by móc śledzić wszystkie procesy, przez które przechodzi każda pozycja. Identyfikowalność jest podstawowym wymogiem dla firmy wytwarzającej produkty hydroizolacyjne, dlatego właśnie zdecydowano się wdrożyć oprogramowanie magazynowe. „Zespół techniczny Mecaluxu idealnie zrozumiał nasze potrzeby i zaproponował system dostosowany do naszego sposobu pracy” – podkreśla Nathalie Burgals.
W obu obiektach firmy we Francji został zatem wdrożony system zarządzania magazynem Easy WMS wraz z modułem rozszerzającym WMS dla Produkcji, opracowanym pod kątem sprawnego i wydajnego zaopatrywania linii produkcyjnych w niezbędne surowce.
Szybka i płynna logistyka
Wdrożenie Easy WMS zrewolucjonizowało łańcuch dostaw firmy Dexel. Oprócz cyfrowego połączenia magazynów z liniami produkcyjnymi oraz identyfikowalności produktów system zapewnił także optymalizację innych czynności odbywających się każdego dnia w zakładzie.
Operatorzy obu magazynów zauważają ogromną poprawę warunków realizacji każdego zadania. Pracują dużo efektywniej na każdym etapie, od składowania produktów po zaopatrzenie linii produkcyjnych, ponieważ, jak wyjaśnia Dyrektor Finansowa, „każdy z nich jest wyposażony w terminal radiowy, na którym Easy WMS wyświetla polecenia ułatwiające, a tym samym znacznie przyspieszające pracę”.
Na terminalu radiowym operatorzy odczytują dokładne wskazówki, jak wykonać poszczególne zadania: program informuje, które surowce mają trafić na linie produkcyjne i w których korytarzach magazynu są one składowane. Oprogramowanie wyznacza również optymalne trasy – w taki sposób, aby operatorzy pobierający produkty pokonywali jak najkrótsze odległości.
W różnych punktach obu magazynów zostały umieszczone komputery, na których kierownicy mogą na bieżąco sprawdzać stan realizacji procesów. Easy WMS dostarcza w czasie rzeczywistym informacje m.in. o dostępności poszczególnych produktów czy o zapotrzebowaniu linii produkcyjnych.
Wydajna organizacja
Natężenie ruchu ładunków w obu magazynach firmy Dexel jest bardzo duże. Każdego dnia przyjmowane są do nich surowce i półprodukty od dostawców oraz gotowe produkty z linii produkcyjnych, a jednocześnie następuje zaopatrywanie produkcji i wysyłka towaru do odbiorców.
Organizacja wszystkich tych przepływów może wydawać się skomplikowana, jednak wdrożone oprogramowanie automatycznie koordynuje wszystkie procesy tak, aby uniknąć zakłóceń i błędów. „Easy WMS został dostosowany do specyfiki naszej działalności. Wykorzystuje różne kryteria do wyznaczania lokalizacji dla każdej z 600 pozycji asortymentowych. Każdemu ładunkowi przypisuje miejsce składowania na podstawie takich kryteriów jak wielkość, waga i rodzaj” – wyjaśnia Nathalie Burgals.
Dzięki identyfikacji wszystkich produktów w chwili ich przybycia do magazynu Easy WMS zna ich lokalizację w czasie rzeczywistym. Natomiast z uwagi na to, że to samo oprogramowanie wysyła polecenia operatorom, wskazując im konieczne do wykonania operacje, możliwe jest śledzenie drogi każdej jednostki w ramach procesu, a co za tym idzie – pełna identyfikowalność całego asortymentu. „Musimy zapewnić klientom dokładne informacje o produktach. Easy WMS umożliwia to, ponieważ rejestruje kontrole jakości, numer partii i datę ważności każdego produktu oraz to, czy były magazynowane zgodnie z zasadą FIFO” – podkreśla Dyrektor Finansowa.
Połączenie magazynu z produkcją
Aby zapewnić cyfrowe połączenie obu magazynów z liniami produkcyjnymi, Easy WMS został zintegrowany z systemem zarządzania produkcją (MES), firmy Dexel. Jest to system kontroli produkcji przeznaczony do organizacji i monitorowania procesów fabrycznych. Dzięki temu połączeniu operatorzy magazynu wiedzą, kiedy na liniach produkcyjnych potrzebne są surowce.
W magazynie wdrożono także moduł WMS dla Produkcji, który rozszerza system Easy WMS o funkcjonalności niezbędne do sprawnego połączenia magazynu z fabryką, sprawując kontrolę nad dostarczaniem surowców i rejestrując gotowe produkty opuszczające linie produkcyjne. „Naszym priorytetem jest posiadanie pełnej historii każdego produktu, obejmującej szczegółowe informacje o procesach produkcyjnym i logistycznym, przez jakie przeszedł” – wskazuje Nathalie Burgals.
WMS dla Produkcji otrzymuje od systemu MES kompletną listę surowców, opakowań i innych materiałów potrzebnych w produkcji (ang. Bill of Materials, BOM). Lista ta zawiewra komponenty, z których składają się produkty oraz wymagane ilości. WMS dla produkcji zleca ich dostarczenie z magazynu na linie produkcyjne. Zaopatrzenie jest realizowane metodą just in time, co oznacza, że materiały są dostarczane w odpowiednim momencie i w odpowiedniej ilości, co zapobiega przestojom w produkcji.
Moduł ten nadzoruje również kluczową dla procesu produkcji czynność: ważenie surowców przed ich wysłaniem na linie produkcyjne. Za przeprowadzenie tej operacji odpowiedzialni są operatorzy, którzy postępując zgodnie z instrukcjami otrzymywanymi na terminale radiowe, sprawdzają wagę produktów wysyłanych na linie produkcyjne. „Dostawy surowców na linie produkcyjne muszą być bezbłędne, aby zapewnić prawidłowe wytworzenie gotowego produktu” – wyjaśnia Burgals.
Bezpiecznie, bezbłędnie i bez opóźnień
Firma Dexel zreorganizowała swój łańcuch dostaw dzięki cyfryzacji połączenia dwóch magazynów z liniami produkcyjnymi, która przyniosła szereg korzyści.
Oprogramowanie magazynowe Easy WMS z modułem WMS dla Produkcji zapewniło koordynację procesów, umożliwiając zaopatrywanie linii produkcyjnych w surowce metodą just-in-time oraz płynny odbiór gotowych produktów. Easy WMS organizuje również pracę operatorów, którzy kierując się wskazówkami systemu, mogą szybciej i bezbłędnie wykonywać swoje zadania. Cyfryzacja zapewniła także identyfikowalność produktów, czyli możliwość śledzenia ich drogi w całym procesie od momentu przyjęcia do magazynu surowca po wysyłkę gotowego produktu do odbiorcy.
Dzięki systemowi Easy WMS dysponujemy dokładniejszymi informacjami o produktach oraz procesach produkcyjnym i logistycznym. Dokładnie znamy również poziom zapasów, a ponadto zminimalizowaliśmy ryzyko błędów.
Dexel odpowiada:Wywiad z Nathalie Burgals, Dyrektor Finansowa w firmie Dexel |
---|
Dlaczego zdecydowali się państwo wdrożyć system zarządzania magazynem Easy WMS firmy Mecalux? W ostatnich latach nasza działalność bardzo się rozwinęła. Dotychczas zarządzaliśmy ładunkami i operacjami w obu magazynach, korzystając z systemu ERP Sage, ale nie jest to narzędzie przeznaczone do obsługi procesów logistycznych, a zatem nie zapewniało nam identyfikowalności produktów. Wraz ze wzrostem liczby pozycji asortymentowych kontrola nad zapasami stawała się coraz trudniejsza. Zdecydowaliśmy się więc wdrożyć oprogramowanie do zarządzania magazynem, ponieważ chcieliśmy w sposób bardziej przemyślany rozmieścić towar w magazynach, zyskać pełną identyfikowalność produktów oraz scyfryzować komunikację między magazynami i produkcją. |
Jakie znaczenie dla działalności firmy Dexel ma cyfrowe połączenie magazynu z produkcją? Bardzo duże. Uważamy, że dla prawidłowego funkcjonowania naszej firmy niezbędna jest ścisła kontrola wszystkich procesów, od wytwarzania nowych produktów, po ich późniejsze magazynowanie. Priorytetem było dla nas połączenie magazynów z liniami produkcyjnymi, aby na czas zaopatrywać je w niezbędne surowce, a jednocześnie sprawnie odbierać gotowe produkty. Poza oprogramowaniem magazynowym wdrożyliśmy moduł WMS dla Produkcji, aby móc monitorować poziom zapasów w czasie rzeczywistym oraz uzyskać pełną identyfikowalność surowców i produktów gotowych. Narzędzie to zmieniło sposób pracy naszych operatorów. Obecnie mogą oni kontrolować dostawy na linie produkcyjne oraz zużycie surowców w produkcji. Oprogramowanie informuje ich również, kiedy mogą odebrać gotowy produkt. |
|
Jak przebiegał proces wdrażania systemu Easy WMS w obu magazynach? Najpierw przeprowadziliśmy analizę funkcjonalną, w której szczegółowo przeanalizowaliśmy procesy odbywające się w obu obiektach. Następnie wyznaczyliśmy w firmie kierownika projektu, który koordynował wszystkie procesy. Musieliśmy przygotować listę wszystkich naszych produktów ze szczegółowymi informacjami na ich temat. W ten sposób w momencie uruchomienia Easy WMS mieliśmy już wszystkie pozycje wprowadzone do bazy danych i potrzebowaliśmy zaledwie dwóch tygodni na dopracowanie procesów. Zespół techniczny Mecaluxu towarzyszył nam przez cały okres wdrażania. |
Czy operatorom magazynów dobrze się pracuje z Easy WMS? Tak, bardzo dobrze. Operatorzy bardzo aktywnie uczestniczyli w przeprowadzaniu analizy funkcjonalnej, szczegółowo wyjaśniając, jak wygląda ich codzienna praca w magazynie i jakie są ich potrzeby. Naszym zadaniem było znalezienie najlepszego rozwiązania, które zoptymalizowałoby łańcuch dostaw tak, aby te korzyści były widoczne i jasne dla operatorów. Zespół techniczny Mecaluxu był bardzo pomocny podczas wdrażania systemu, odpowiadając na wszystkie nasze pytania i starając się dostosować system do naszych potrzeb. |
|
Czy są państwo zadowoleni z Easy WMS? Oczywiście, i to bardzo. Easy WMS zapewnił nam pełną identyfikowalność produktów. Zminimalizowaliśmy również ryzyko wystąpienia błędów. Pomyłki operatorów nadal się zdarzają, ale Easy WMS ułatwia ich wykrycie i skorygowanie. Kolejną ważną zaletą systemu jest to, że dokładniej znamy poziom zapasów. Oprogramowanie jest elastyczne i można je dopasowywać do bieżących potrzeb magazynu. Nasi operatorzy tak bardzo się przyzwyczaili do pracy z Easy WMS i w tak krótkim czasie, że teraz zastanawiają się, jak mogliśmy wcześniej pracować bez tego narzędzia. |
Zapytaj eksperta