Firma Jung Logistique skoncentrowała proces w jednym systemie magazynowym

Firma Jung Logistique skoncentrowała proces w jednym systemie magazynowym

Operator 3PL usprawnił realizację 2000 pozycji zamówień za pomocą automatycznego magazynu pojemnikowego z Easy WMS.

Jung Logistique

Francuski operator logistyczny Jung Logistique zautomatyzował swój magazyn w Dambach-la-Ville. Dzięki wdrożeniu układnic pojemnikowych wzrosła dynamika procesu, co pozwala zrealizować 2000 pozycji zamówień dziennie dla klientów z całego świata.

Kompleksowa obsługa logistyczna

Jung Logistique to francuska firma oferująca usługi logistyczne dostosowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstw z różnych branż. Oferta obejmuje magazynowanie, przygotowywanie zamówień i transport, a także analizę, projektowanie, monitorowanie oraz ciągłe doskonalenie procesów. Firma wykorzystuje nowoczesne technologie z zakresu automatyki i informatyki, które usprawniają przepływ informacji i zapewniają pełną widoczność łańcucha dostaw. Działająca od 1955 roku firma Jung Logistique posiada 17 platform logistycznych, 250 pojazdów i 400 000 m² powierzchni magazynowej.

POTRZEBY

  • Optymalizacja przygotowywania zamówień.
  • Zwiększenie pojemności magazynowej na niedużej powierzchni.
  • Lepsza kontrola nad produktami należącymi do różnych klientów.

ROZWIĄZANIA

  • Automatyczny magazyn pojemnikowy.
  • System zarządzania magazynem Easy WMS.
  • Regały paletowe.

KORZYŚCI

  • Sprawna i bezbłędna realizacja 2000 pozycji zamówień dziennie dla odbiorców z całego świata.
  • Wydajny i wszechstronny system magazynowy mieszczący 20 000 pojemników z towarem.
  • Monitorowanie w czasie rzeczywistym asortymentu liczącego 5000 produktów.

Francuski operator 3PL Jung Logistique zrealizował ambitne przedsięwzięcie: zautomatyzował magazyn w Dambach-la-Ville w Alzacji, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu jednego ze swoich głównych klientów, znanego producenta artykułów elektrycznych.

Robotyzacja umożliwiła nam optymalizację pracy, której istotę stanowi zarządzanie przepływami towarów dla wielu klientów” – podkreśla Nicolas Hirtz, Dyrektor Generalny ds. Logistyki w firmie Jung Logistique.

Na początku działalności firmy prace magazynowe były wykonywane ręcznie. Chociaż produktywność nie była najwyższa, w tamtym czasie wystarczała, aby spełniać oczekiwania klientów. „Przed automatyzacją składowaliśmy towar na tradycyjnych regałach paletowych i na regałach do kompletacji. Naszym głównym celem było usprawnienie przygotowywania zamówień” – wspomina Nicolas Hirtz.

Obecnie Jung Logistique dysponuje automatycznym magazynem pojemnikowym z trzema układnicami miniload, które obsługują asortyment liczący 5000 produktów, by skompletować średnio 2000 pozycji dziennie dla klientów z całego świata. To kompleksowe i w pełni automatyzowane rozwiązanie łączy w jednym miejscu wszystkie etapy procesu ─ składowanie, kompletację, pakowanie i wysyłkę – którymi kieruje oprogramowanie magazynowe Easy WMS. „Magazyn i linia pakująca stanowią wydajny i wszechstronny system, który sprawdza się dla każdego typu produktów, dzięki czemu możemy elastycznie reagować na wymogi i potrzeby klientów, którzy powierzają nam swój towar” – słusznie zauważa Dyrektor Generalny ds. Logistyki.

Nicolas Hirtz wyjaśnia również, jakimi kryteriami kierowała się jego firma przy wyborze dostawcy rozwiązań magazynowych: „Z regałów Mecaluxu korzystaliśmy już wcześniej, stąd wiemy, jak solidny jest to partner. Tym razem jednak był to nasz pierwszy projekt z zakresu automatyzacji, dlatego potrzebowaliśmy stałego wsparcia. Szybkość działania, sprawność komunikacji oraz profesjonalizm, na które mogliśmy liczyć, były niezwykle pomocne”.

Automatyczny magazyn z 20 000 pojemników

„Do automatycznego magazynu przyjmowany jest towar na paletach dostarczany z fabryk naszych klientów lub od ich dostawców” – wyjaśnia Xavier Charlier, Kierownik ds. Mechanizacji.

Proces logistyczny rozpoczyna się od depaletyzacji: operatorzy zdejmują towar z palet i wyjmują z oryginalnych opakowań, by umieścić produkty w plastikowych pojemnikach na przenośniku, który dostarcza je do układnic.

Regały o wysokości 10 m i długości 43 m są obsługiwane przez trzy układnice, które w ciągu godziny przemieszczają między przenośnikami wejścia i wyjścia 137 pojemników o wadze do 50 kg, zgodnie z poleceniami wydawanymi przez system Easy WMS. Automatyczne dostarczanie towaru do stanowisk kompletacyjnych przyspiesza realizację zamówień metodą produkt do operatora. System koordynuje wszystkie etapy i czynności w ramach procesu magazynowego dzięki stałej wymianie danych z oprogramowaniem logistycznym, z którego korzysta Jung Logistique.

Poza optymalizacją procesu nieocenioną zaletą automatycznego magazynu pojemnikowego jest maksymalne wykorzystanie powierzchni – duża gęstość składowania pozwala bowiem pomieścić 20 000 pojemników na zaledwie 545 m².

Nicolas Hirtz wymienia korzyści, jakie firmie logistycznej przynosi robotyzacja: „Poprawia ergonomię pracy operatorów przygotowujących zamówienia, ponieważ nie muszą oni się przemieszczać, co zmniejsza wysiłek fizyczny i skraca czas poświęcany na kompletację. Ta druga zaleta przekłada się na kolejną, mianowicie szybsze dostawy”.

Kompletacja i pakowanie

„Każdego dnia wysyłamy 500 zamówień zawierających średnio cztery pozycje do odbiorców z całego świata” – wskazuje Dyrektor Generalny ds. Logistyki.

Kompletacja odbywa się na dwóch stanowiskach wyposażonych w wyświetlacze put to light (PTL). Nicolas Hirtz podkreśla, że „system ten ułatwia pracę i minimalizuje błędy w zamówieniach, czego efektem jest większe zadowolenie klientów”.

Dzięki podpowiedziom Easy WMS wyświetlanym na urządzeniach systemu PTL operatorzy wiedzą, gdzie umieścić produkty i w jakiej liczbie. Na jednym stanowisku produkty są umieszczane w pojemnikach na regałach przepływowych, na drugim natomiast zamówienia w kartonach odkłada się na cztery przenośniki.

„Automatyczne przenośniki odgrywają w naszym magazynie bardzo ważną rolę, ponieważ zapewniają płynne połączenie między etapami kompletacji, pakowania i wysyłki. Dzięki tym urządzeniom usprawniliśmy przepływ pracy, zaoszczędziliśmy sporo czasu oraz ograniczyliśmy do minimum ręczną obsługę. Rezultatem jest większa wydajność i dokładność przygotowywania zamówień” – zachwala Dyrektor Generalny ds. Logistyki.

Skompletowane zamówienia trafiają do stref pakowania, etykietowania i cięcia. Ta ostatnia czynność polega na przycinaniu kartonów na odpowiednią wysokość w celu wyeliminowania niewykorzystanej ich pojemności oraz dostosowania wielkości do wymogów firm transportowych, takich jak UPS, FedEx i Chronopost. Sporym wyzwaniem było przystosowanie automatycznych urządzeń do pracy z kartonami o różnych wymiarach i wadze.

Proces kończy się w strefie konsolidacji i wysyłki. Kartony są tutaj umieszczane na paletach, a następnie kierowane na rampy załadunkowe pięcioma przenośnikami, z których każdy obsługuje innego przewoźnika.

Sprawne przygotowywanie 2000 pozycji zamówień dziennie

Dzięki automatyzacji firma Jung Logistique zyskała wydajny i niezawodny system obsługujący cały proces magazynowy. Każdego dnia odbiorcy jej klientów otrzymują towar w 500 kartonach i na 300 paletach w bardzo krótkim czasie.

„Planujemy dalszą automatyzację, gdyż pozwoli nam to jeszcze bardziej zoptymalizować przepływ towaru i zwiększyć produktywność, a tym samym skuteczniej spełniać oczekiwania klientów” - podsumowuje Nicolas Hirtz.

Mecalux dostarczył nam uniwersalne rozwiązanie magazynowe, dzięki któremu możemy obsługiwać każdy rodzaj produktu i jednostki ładunkowej, a tym samym szybko i elastycznie reagować na potrzeby klientów.

Nicolas HirtzDyrektor Generalny ds. Logistyki w firmie Jung Logistique

Zapytaj eksperta