Od 1979 roku Mecalux współpracuje z Wyższą Szkołą Inżynierii Przemysłowej w Barcelonie (ETSEIB) wchodzącą w skład Politechniki Katalońskiej (UPC). To wspólne działanie obejmuje obszary związane z analizą eksperymentalną symulacji numerycznej elementów i konstrukcji regałów metalowych. Ponadto poprzez Laboratorium Elastyczności i Wytrzymałości Materiałów Zakładu Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji ETSEIB Mecalux ma swój wkład w opracowywanie badań różnych elementów na podstawie obowiązujących norm.
W styczniu 2015 roku została utworzona Aula Mecalux UPC, która ma na celu poszerzenie tej wieloletniej współpracy w zakresie kształcenia, prowadzenia badań naukowych i popularyzacji nauki.
Aula Mecalux UPC, której siedziba mieści się w budynku ETSEIB, udostępnia wszystkim studentom studiów magisterskich politechniki trzy niezależne moduły szkoleniowe, dzięki którym uzyskują oni niezbędne w swojej przyszłej pracy zawodowej kompetencje techniczne w dziedzinie innowacji i budowy konstrukcji oraz robotyzacji i automatyzacji procesów magazynowych. Ponadto studenci mogą korzystać z ośrodków technologicznych firmy Mecalux i są kształceni w zakresie najistotniejszych aspektów branży logistycznej.
Po sukcesie tej inicjatywy i przyjęciu przez radę Politechniki Katalońskiej w grudniu 2016 roku uchwały o współpracy z przedsiębiorstwami w ramach katedr i auli została niedawno zawarta nowa umowa współpracy, na podstawie której powstała Katedra Mecalux UPC zajmująca się automatyzacją i innowacyjnością w logistyce. Umowa ta niewątpliwie przyczyni się do poszerzenia i wzmocnienia relacji między firmą i uczelnią.
Proponowany zakres działań katedry na rok 2017 jest następujący:
- Kursy specjalistyczne.
- Stypendia na kursy.
- Wizyty w obiektach firmy Mecalux.
- Udział firmy Mecalux w Forum Przedsiębiorstw ETSEIB.
- Nagroda dla najlepszego studenta studiów magisterskich na kierunku inżynierii przemysłowej, specjalność konstrukcje przemysłowe.
- Wsparcie dla doktorantów w dziedzinie automatyzacji i innowacyjności w logistyce.
- Wsparcie studiów i badań w dziedzinie automatyzacji i innowacyjności w logistyce.
Więcej informacji: aula.mecalux@upc.edu / 93 405 43 22 / http://aulamecalux.upc.edu/