Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie robotyki pozwalają udoskonalić pracę układnic poprzez bardziej precyzyjne ich pozycjonowanie, a tym samym zoptymalizować cały proces odbywający się w obiekcie logistycznym. Układnice paletowe Mecaluxu wykorzystują widzenie komputerowe, dzięki czemu „widzą” i „rozumieją” otoczenie.
Automatyczne magazyny to dynamiczne środowiska, w których maszyny i towary są w ciągłym ruchu. Dlatego układnice muszą szybko i precyzyjnie obsługiwać regały.
Mecalux wykorzystuje w swoich układnicach widzenie komputerowe, aby zagwarantować jeszcze bardziej wydajną pracę magazynów. Dzięki technologii rozpoznawania obrazów urządzenia te potrafią z maksymalną dokładnością zlokalizować miejsce, z którego mają pobrać lub na który mają odłożyć paletę z towarem.
Sposób działania czujnika pozycjonującego
W wózku podnoszącym układnicy, pomiędzy chwytakami, znajduje się mała kamera, która precyzyjnie wykrywa odblaski umieszczone na belkach regałów. Wykorzystując widzenie komputerowe, kamera ta pozyskuje informacje z rejestrowanych obrazów, a następnie je przetwarza za pomocą algorytmu, który wykrywa i koryguje ewentualne błędy pozycjonowania.
Inaczej niż w przypadku tradycyjnych fotokomórek refleksyjnych czujnik ten jest zamontowany w układnicy, umożliwiając szybkie jej uruchomienie bez konieczności ponownej regulacji. Ponadto czujnik działa w szerokim zakresie temperatur, nawet przy -30°C.
Jak widzenie komputerowe pomaga w pozycjonowaniu układnicy?
Widzenie komputerowe to dziedzina sztucznej inteligencji, która pozwala systemom komputerowym pozyskiwać informacje z obrazów cyfrowych. W przypadku układnic wykorzystujący tę technologię system pozycjonowania umożliwia ustawienie urządzenia przy miejscu składowania na regale z dokładnością do ułamków milimetra.
Zalety systemu pozycjonowania układnic
- Oszczędność czasu. Czujnik wykorzystujący widzenie komputerowe umożliwia szybsze uruchamianie układnic oraz zapobiega ich przestojom i bezczynności.
- Wyższa wydajność. Układnice zapewniają ciągły przepływ towaru, nawet w magazynach o wysokim tempie pracy.
- Zminimalizowanie błędów. Widzenie komputerowe zwiększa precyzję pracy urządzenia, ograniczając ryzyko wystąpienia błędów i uszkodzeń towaru.